VOLEJTE 725 517 597

Skeleton Software Facebooku Skeleton Software na Twitteru Skeleton Software na LinkedIn

.NET Core – Úvod do platformy

Blog - Xamarin

Seznámení se s platformou .NET Core. Srovnání s .NET Frameworkem a příklad aplikace.

20. března 2017 Václav Haramule

Článek je určen vývojářům, pro seznámení s výkonným řešením pro serverové aplikace, nástroje či služby.

Seznámení s .NET Core

.NET Core je open-source platforma podporovaná a vyvíjená společností Microsoft, která je založená na technologii .NET Framework. Cílem je vytvoření prostředí pro tvorbu výkonných aplikací bez závislosti na specifické platformě, které poběží na libovolném počítači. V tuto chvíli jsou podporované Windows, MacOS a některé distribuce Linuxu. Důležitou součástí .NET Core je kompatibilita s ostatními příbuznými technologiemi jako ksou .NET Framework, Xamarin, Mono, UWP. Tato kompatibilita je umožněna díky knihovnám .NET Standard.

.NET Core v základu umožňuje vytvoření aplikací pro systémové služby, konzolových nástrojů, či společných částí kódu. .NET Core aplikace lze založit i pro ASP.NET, UWP, Xamarin a další.

7.3.2017 byla vydána oficiálně verze .NET Core 1.0 (interně označena 1.1.1).

Co je to .NET Standard?

..NET Standard je evolucí Portable Class Library (PCL), kterou má v blízké době nahradit. Je to na platformě nezávislé řešení a na rozdíl od PCL nelimituje dostupné sady příkazů jako průnik vybraných platforem. .NET Standard definuje standardizované rozhraní a mapuje toto rozhraní přímo na implementaci dané platformy.

Ilustrační příklad: Plaftorma1 implementuje zápis textu do konzole přes systémovou funkci add_text_output, Platforma2 dělá totéž pomocí systémové funkce write_to_output. .NET Standard definuje rozhraní Console.WriteLine a na pozadí linkuje pro obě platformy správnou implementaci. Tudíž nám bude Console.WriteLine fungovat nezávisle na aktuální platformě.

Pro běžné používání .NET Standardu je nutné využívání NuGet balíčků, které si však .NET Standard stahuje na vyžádání. NuGet balíčky však musí podporovat odpovídající verzi .NET Standardu.

Aktuální (k 9.3.2017) verzí .NET Standard knihoven je verze 1.6.1.

Srovnání .NET Core a .NET Framework

Výhody .NET Core

  • Multiplaformní
  • Nízký overhead
  • Snadno škálovatelné
  • Stále se vyvíjí

Výhody .NET Framework

  • Snadno dohledatelné návody
  • Nabízí větší možnosti pro komplexní projekty
  • Vyzkoušený

Obecně je .NET Core zaměřen na aplikace, které provádějí mnoho jednoduchých operací a vyžadují vysoký výkon pro jednu operaci. Toto urychlení vychází z „ořezání“ .NET Core o části z .NET Framework, což ale omezuje možnosti. Chcete-li vytvářet komplexní aplikace, pak je .NET Framework stále správnou volbou.

Ukázková aplikace

Pro spuštění příkladu je potřeba nainstalovat

Při instalaci Visual Studia 2017 (stačí Community edice) je potřeba vybrat sadu nástrojů pro „Vývoj multiplatformních aplikací pomocí rozhraní .NET Core“.

Příklad obsahuje jedno ze základních použití .NET Core ve spojení s Web API. Server běží v IIS na lokální adrese http://localhost:55502/api/ a k předefinovaným datům lze přistupovat např. na cestách:

  • http://localhost:55502/api/product
  • http://localhost:55502/api/shop

V příkladu je využita knihovna .NET Standard, která obsahuje modely objektů a databázi.

Stáhnout zdrojové kódy (8 kB)

Užitečné odkazy

Nabídka práce

job_web

.NET programátor webových aplikací

Více informací

Vyjádření našich klientů

Mohu říct, že při výběru společnosti pro spolupráci na vývoji naší kognitivní aplikace jsme měli šťastnou ruku a zvolili jsme právě Skeleton Software. Jejich člověk zapadl do našeho týmu jak odborně, tak lidsky. Zároveň do projektu vnášel a stále vnáší inovativní myšlenky a je iniciativní, což nepokládám za standard a velmi to oceňuji. Stejně jako fakt, že dokázali dodat aplikaci v termínu, i přes velké změny v poslední fázi. Se spoluprací jsme velmi spokojeni a doufáme, že bude pokračovat i nadále

Blue Dynamic, s.r.o.
Lucie Šimková - Project Manager

Více citací

Facebook

Úvod | Služby | Produkty | Reference | Kontakty | Přihlásit |

 Zpracování osobních údajů

Copyright © 2021 Skeleton Software s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.